Měření kyseliny močové z kapky krve – prevence DNY

Kód: 180
Neohodnoceno
Značka: APAVAR
100 Kč
Na dotaz

Měření se provádí z čerstvé kapilární krve, která se získá z prstu. Stanovení je možné provést kdykoliv během dne, nezávisle na příjmu potravy nebo nalačno.  Tato nově zavedená služba, má sloužit k odhalení nediagnostikovaných případů DNY  a zvýšené hladiny kyseliny močové v krvi  a  snížit komplikace tohoto onemocnění u neléčených pacientů. Naměřená hodnota má pro klienta pouze informativní charakter.

Vyšetření trvá 10-15 minut

Detailní informace

Detailní popis produktu

Dna (artritis urica) je metabolicky podmíněné onemocnění, jehož primární příčinou je vysoká hladina kyseliny močové v séru (hyperurikémie) – u mužů > 420 µmol/l, u žen > 360 µmol/l.1 Kyselina močová se v podobě krystalů urátu sodného ukládá do kloubů a dalších vnitřních orgánů a poškozuje je. Tyto krystaly obvykle vyvolávají zánět a indukují artropatie, proto se dna řadí mezi zánětlivá kloubní onemocnění. Onemocnění postihuje častěji muže (nejčastěji středního věku), s věkem prevalence onemocnění stoupá a postupně se výskyt u obou pohlaví vyrovnává.

Dnes se DNA a zvýšená hladina kyseliny močové  dává do souvislosti s metabolickým syndromem, při dně se často vyskytují tzv. asociovaná onemocnění – hypertenze , obezita, dyslipidémie, ischemická choroba srdeční (ICHS), porušení glukózové tolerance a ledvinové selhávání.

Klasickým projevem dny je dnavý záchvat, kdy krystaly urátu sodného způsobí v kloubním prostředí zánět. Záchvat vzniká často v druhé polovině noci, pacienta vzbudí bolest kloubu, která narůstá, přechází až do pálení. Postižený kloub bolí, je zarudlý, horký, oteklý.

Nefarmakologická opatření při zvýšené hladině kyseliny močové

  • omezit příjem potravin s vysokým obsahem purinů – maso (hlavně z mladých zvířat, uzené maso a  zvěřina), vnitřnosti, plody moře (známé jsou sardinky v oleji), trvanlivé salámy, luštěniny, silné masové vývary, kakao, čokoláda, silný černý čaj, zrnková káva, houby
  • celkově snížit příjem bílkovin – maso zařadit do jídelníčku jednou denně, další přísun bílkovin hradit ve formě mléčných výrobků, vhodnou úpravou masa je vaření a dušení ve větším množství vody, v době záchvatů je vhodná bezmasá dieta bez dráždivých druhů koření
  • omezit příjem alkoholu či lépe abstinence – hlavně tvrdý alkohol a pivo (víno překvapivě méně rizikové)
  • redukce váhy – snížení váhy při obezitě může významně snížit urikémii a zvýšit exkreci urátů (zvyšující se BMI zvyšuje urikémii a riziko vzniku záchvatu)
  • dostatečný příjem tekutin s diurézou nad 1400 ml/den usnadňuje vylučování urátů (pří- padně navíc alkalizace moči), zásadotvorný charakter potravy lze pozitivně ovlivnit také vhodným výběrem potravin
  • pravidelné cvičení – vyšší fyzická aktivita snižuje urikémii, příznivě ovlivňuje asociovaná    onemocnění

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení