Z důvodu čerpání dovolené budou objednávky doručené po 29.8. 2023 postupně odesílány od 11.9.2023. Děkujeme za pochopení. Lékárna Apavar

Měření cévního věku

Kód: 225
Neohodnoceno
Značka: APAVAR
300 Kč
Na dotaz

Měření cévního věku organizujeme v pravidelných 2-3 měsíčních intervalech v rámci spolupráce s Alphega lékárnou.

Čas:  4.10. - 8.10.2021 od 10:00 do 17:00 hod. 

Objednat se můžete osobně, tel. 724 484 812 nebo prostřednictvím objednávkového formuláře . Objednávání v 15min. intervalech 

Místo konání: Lékárna Apavar, Jurečkova 16, Ostrava

Detailní informace

Detailní popis produktu

Každý z nás stárne. Někdo rychleji, někdo pomaleji. Na někom jsou projevy stárnutí patrnější, někdo jako by dokázal zastavit čas. Stejně jako stárne náš zevnějšek, stárne i to, co skrýváme uvnitř. Výjimkou nejsou ani naše cévy.

Víte, kolik let je ve skutečnosti vašim cévám? Pomocí speciálního přístroje, který je podobný tlakoměru vám změříme cévní věk. Přístroj cévní věk vyhodnotí na základě hodnot tepové frekvence, krevního tlaku a rychlosti pulsové vlny. Celé měření trvá asi deset minut, je neinvazivní a bezbolestné.

Při tomto měření se zjišťuje pružnost cév a to, jestli odpovídá věku pacienta. Samotná pružnost cév se s přibývajícím věkem snižuje, může tedy sloužit jako jeden z ukazatelů našeho zdravotního stavu. Jak člověk stárne, stárnou i všechny jeho orgány. Ideální je, když „stárneme souměrně a plynule“. Jde o to, aby některý z našich orgánů nebyl ve výrazně horším stavu než zbytek těla. Proto také hovoříme o cévním věku.

Pakliže věk cév odpovídá našemu stáří nebo je nižší, máme cévy v pořádku, můžeme se tak těšit z pěkného výsledku. Když po měření zjistíme, že jsou naše cévy výrazně starší než my, měli bychom se zamyslet nad životním stylem a péčí o své zdraví. Na takový výsledek je dobré podívat se jako na možnost nového začátku, jako na novou příležitost udělat něco sám se sebou, protože nikdy není pozdě.

Pružnost cév je důležitá

Zjednodušeně řečeno je pružnost cév ukazatelem toho, jak moc je naše tělo „zanesené“. Na vnitřní stěně cév se v průběhu života ukládají tukové látky z krve a časem vytvoří tzv. aterosklerotické pláty. Můžeme si to představit jako zanesenou zahradní hadici. Je pak méně ohebná, při vpuštění většího tlaku vody se neroztáhne a tlak zůstane vysoký. Může také dojít k uvolnění některých usazených součástí a ty pak ucpou trysku. A obdobně to vypadá i v našem těle. Lidé s tuhými cévami mívají vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění. Bohužel se k tomuto riziku často přidají další problémy, zpravidla způsobené nezdravým životním stylem. A čím více rizikových faktorů máme, tím více se zvyšuje pravděpodobnost nějakého akutního stavu, jako je například cévní mozková příhoda. 

     Pro koho je měření určeno?

     Cévní věk si může změřit kdokoliv starší osmnácti let, s výjimkou pacientů
     s kardiostimulátorem a těhotných žen.
     Na měření by se měli objednat zejména ti, kteří jsou vystaveni alespoň                   jednomu z níže uvedených rizikových faktorů:

  • zvýšený krevní tlak
  • zvýšená hladina krevních tuků (hlavně triglyceridů a LDL cholesterolu)
  • obezita, diabetes II. typu
  • kouření, nadměrná konzumace alkoholu
  • genetická dispozice (některý z rodičů prodělal infarkt či mozkovou příhodu)
  • období po přechodu u žen, zvláště u těch, které měly dříve nižší krevní tlak 


Před samotným vyšetřením vás ještě lékárník vyzpovídá. Zeptá se vás na jméno, věk, váhu a výšku. Nemá cenu tyto hodnoty vylepšovat, protože jejich správné zadání výrazně ovlivní přesnost výsledku. Nemusíte se stydět, neskládáte zkoušku, nikdo se vám nebude smát. Výsledek měření cévního věku, včetně citlivých údajů, slouží jen pro vás.

 

 

Co se vlastně měří

Principem metody je měření rychlosti šíření pulzové vlny. Tak, jak bije srdce, dochází k jeho stahování a roztahování. A při každém stažení dochází k šíření pulzové vlny. A tato vlna se cévami šíří dál a odráží se od jejich stěn.


Když jsou stěny cévy pružné a mladé, zpomalují odraz této vlny a rychlost jejího dalšího šíření je tak nižší. Naopak v cévách tuhých a nepružných pulzní vlna přímo letí. Stěna cévy je tvrdá, nezareaguje na pulz a ten se okamžitě odrazí. Představit si to můžete, jako když hodíte gumový míček na tvrdou betonovou podlahu a potom na písek. Z betonu se odrazí rychle a vysoko, zatímco z písku malinko nebo vůbec.

Výsledek a co s ním?

Po ukončení měření dostanete zprávu s výsledkem. A protože výsledek ve formě čísla, vyjadřujícího rychlost šíření pulzní vlny v metrech za sekundu, málokomu něco řekne, budete ho mít na zprávě graficky zobrazen - bude se na vás koukat buď zelený smajlík, žlutý s neutrálním výrazem, anebo se na vás bude mračit obličej červený. Stáří cév budete mít vyjádřeno počtem let, o kolik jsou starší, nebo mladší než vy, eventuálně jestli jsou stejně staré. A pokud není váš výsledek dobrý, využijte jej jako příležitost začít pro sebe něco dělat a pokusit se negativní změny ve vašem těle zpomalit. Rádi vám s tím pomůžeme.